یادداشت ها

سرنوشت تو مگس تاراندن نیست

بگریز دوست من ، به تنهایی ات بگریز ، تو را از مگسان زهرآگین زخمگین می بینم ، بگریز بدانجا که بادی تند و خنک وزان است. به تنهایی ات بگریز! به خردان و رحم انگیزان بس نزدیک زیسته ای. از کین پنهانشان بگریز! آنان دربرابر تو جز کین چیزی نیستند. بیش از این برای راندنشان دست میاز! آنان بی شمارند و سرنوشت تو مگس تاراندن نیست. این خردان و رحم انگیزان بی شمارند ، و چه بسیار بناهای گردن فراز که قطره های باران ، گیاهان هرز ، آنها را از پای درآورده اند. سنگ نیستی ، با اینهمه قطره های بسیار تو را سفته اند و هنوز هم قطره های بسیار تو را از هم خواهند شکافت و خواهند درید.

تو را از مگسان زهر آگین به ستوه می بینم و می بینم زخم های خون آلوده را بر صد جای تنت. اما غرورت حتی نمی خواهد خشم بگیرد. آنان با بی گناهی تمام از تو خون می طلبند. روانهای بی خونشان تشنه خون است و از این رو با بی گناهی تمام نیش می زنند. اما تو ای ژرف ، رنجت از زخمهای خرد نیز بس ژرف است ، و هنوز بهبود نیافته ، باز همان کرم زهر آگین بر دستت می خزد. مغرور تراز آنی که این ریزه خواران را بکشی، اما بپای که سرنوشتت برتافتن همه بیدادهای زهرآگینشان نشود! حتی آنگاه که با ایشان مهربانی می کنی خود را خوارشده حس می کنند و خوش رفتاریت را با بدرفتاری نهایی پاسخ می گویند.

غرور خاموشت ایشان را ناخوشایند است و هرگاه چندان فروتن باشی که سبک جلوه کنی ، شاد خواهند شد ، با شناختن چیزی در کسی آن چیز را در او شعله ور می کنیم. پس از خردان بر حذر باش! در برابرت خود را کوچک حس می کنند و پستیشان در کین نهانشان به تو کورسو میزند و میتابد.

آری دوست من. تو برای همسایگان خویش همچون وجدان عذاب دهنده ای ، از آن رو که شایسته ات نیستند. از این رو از تو بیزارند و مشتاق مکیدن خون تو اند. همسایگانت همیشه مگسان زهرآگین خواهند بود ، و آنچه در تو بزرگ است ، همان باید ایشان را زهرآگین تر و همواره مگسوار تر کند.


بگریز دوست من ، به تنهایی ات بگریز ، بدانجا که بادی تند و خنک وزان است! سونوشت تو مگس تاراندن نیست.


فریدریش نیچه / چنین گفت زرتشت

واقعا نیچه؟
بله واقعا چطور مگه؟ 
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
اصولا ما از اولاد آدم نیستیم و این افتخار را درست به شما واگذار می کنیم :)

لینک کانال تلگرام مربوط به کتابها :
https://t.me/Mybooksland1

لینک کانال تلگرام با موضوعات مختلف:
https://t.me/xCrimes

لینک بلاگم برای کسایی که ممنوع البیان هستند.
http://likk.ir/icpFLc
Designed By Erfan Powered by Bayan