یادداشت ها

بخش سوم : سرشت دینی

نردبامی بلند از بیرحمی دینی درکار است با پله های بسیار ؛  اما سه پله از آن از همه مهمتر است : روزگاری انسان برای خدای خود قربانی میکرد ، آنهم چه بسا عزیزترین کسانش را ، قربانی کردن نخست زادان در همه دین های پیش از تاریخ از این شمار است ، همچنین قربانی کردن تیبریوس در غار میترا در جزیره ی کاپری ، که درمیان کارهای نابحای رومیان از همه هولناک تر بود.

سپس در دوران اخلاقب بشریت ، انسان برای خدای خود قویترین غریزه هایی را که داشت ، [یعنی] «طبیعت» خود را قربانی میکرد : برق شادی این جشن از نگاه بیرحم زاهد ، این «ضدِ طبیعت» پرشور می تابد.

سرانجام دیگر چه برای قربانی کردن مانده بود؟ آیا به انجام کار نمی بایست یکباره هر آنچه را که آرامبخش و مقدس و شفابخش است، همه امید و ایمان به هماهنگی نهانی [جهان] ، به سعادتها و عدالت های آینده را قربانی کنند؟ آیا نمی بایست خدا را خود قربانی کنند ، و از سر ستم بر خویش ، سنگ و سفاهت و سنگینی و سرنوشت و «هیچ»  را بپرستند؟ قربانی کردن خدا بر سر هیچ_ رازِ سختِ ناهمسازِ این آخرین بی رحمی است که دست زدن به آن سهم نسلی است که اکنون بار می آید : و ما همه از آن بویی برده ایم.

[قطعه 55]


فریدریش نیچه / فراسوی نیک و بد/ ترجمه داریوش آشوری

يكشنبه ۱۵ مرداد ۹۶ , ۲۳:۳۹ کِلاَوس بُودلِر
این‌جور پست‌ها معمولا نه به دیالوگ منجر می‌شه و نه به هرگونه نکته و کامنت... خواستم فقط بگم، مرسی که این‌ها رو اینجا می‌آرید. :) منی که نیچه نخوندم تا الان، خیلی استفاده می‌کنم. با همین چند خط حسابی درگیر می‌شم. تا چند ساعت ذهنم رو مشغول می‌کنن.
ممنون :)
چه جالب اتفاقا موقع گذاشتن همین پست بود که داشتم فکر میکردم که یه مدته از خودم چیزی ننوشتم هی دارم از کتابها و فیلم ها و موسیقیهایی گه گوش میدم میذارم ، خواننده ها خسته میشن اینجوری.
ولی با دیدن کامنت شما نظرم برگشت. من ممنونم از شما.

من خودم خیلی وقت نیست نیچه رو شروع کردم ، راستش هنوز خیلی مبتدی ام ولی نیچه دیدِ آدمی رو به دنیا متحول میکنه ، شیوه ی نگرشش خاص و جالبه و میتونی ساعتها بهشون فکر کنی.
درگیری عالیه خوشحالم واسطه ی درگیریتون شدم :)

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
اصولا ما از اولاد آدم نیستیم و این افتخار را درست به شما واگذار می کنیم :)

لینک کانال تلگرام مربوط به کتابها :
https://t.me/Mybooksland1

لینک کانال تلگرام با موضوعات مختلف:
https://t.me/xCrimes

لینک بلاگم برای کسایی که ممنوع البیان هستند.
http://likk.ir/icpFLc
Designed By Erfan Powered by Bayan