یادداشت ها

بخش ششم : ما دانشوران

اما فیلسوف حقیقی_ به نظر ما، دوستان من؟_ "نافیلسوفانه" و "نابخردانه" و بالاتر از همه بی پروا زندگی می‌کند و بار وظیفه صد گونه کوشش و کشش زندگی را بر دوش خویش احساس می‌کند و پیوسته خویشتن را به خطر می‌افکند و در بازیِ ناجور شرکت می‌کند.

[قطعه 205]


شک آور، که موجودی است نرم و نازک، خیلی آسان به هراس می‌افتد! وجدان او چنان پرورش یافته است که در برابر هر نه و نیز در برابر هر آریِ بی چون و چرای استوار به خود بلرزد و آن‌را همچون نیشی در دل خویش احساس کند. آری! و نه!_ ضد اخلاق اوست؛ بعکس، دوست دارد که با پرهیزگاری بزرگمنشانه برای فضیلت خویش بزمی برپا کند و در آن بزم همراه با مونتنی بگوید که : "من چه میدانم؟" یا همراه با سقراط :" می‌دانم که هیچ نمی‌دانم." یا:" اینجا من به خود اعتماد ندارم ، اینجا دری به روی من باز نیست." یا:" اگر دری هم باز باشد ، نباید سرزده داخل شد." یا :فایده فرضیه های شتابزده چیست؟ پرهیز از فرضیه پردازی با ذوق سلیم سازگارتر است. چرا باید هر کژی را به فوریت راست کرد؟ هر چاله-چوله ای را باهر نخاله ای پر کرد؟ مگر فرصت رااز دست ما گرفته اند ؛ مگر زمانه امان نمی‌دهد؟ و یا ای تخم و ترکه های شیطان ، طاقت صبر در شما نیست؟

[قطعه 208]


فریدریش نیچه / فراسوی نیک و بد / ترجمه داریوش آشوری

وای چقد دلم میخواد دوباره بشینم به کتاب خوندن مداوم
وقت نمیشه که
حتی نیم ساعت هم غنیمته واسه کتاب خوندن ;)
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
اصولا ما از اولاد آدم نیستیم و این افتخار را درست به شما واگذار می کنیم :)

لینک کانال تلگرام مربوط به کتابها :
https://t.me/Mybooksland1

لینک کانال تلگرام با موضوعات مختلف:
https://t.me/xCrimes

لینک بلاگم برای کسایی که ممنوع البیان هستند.
http://likk.ir/icpFLc
Designed By Erfan Powered by Bayan