یادداشت ها

زندگی یک روزه

یکی از مهمترین چیزهایی که برای ادامه زندگیمون باید بدونیم اینه که هیچ کس قرار نیست یقه مونو بگیره برای هرکاری که توی زندگیمون انجام میدیم. از اشتباه کردن نباید ترسید، از اینکه نتیجه ی کار مطابق میلمون نباشه، از اینکه ممکنه یک نفر سنگ جلوی پامون بندازه، از این که کسی توبیخمون کنه. گاهی هم خودمون یقه خودمونو میگیریم، گاهی خودمون خودمون رو سرزنش می‌کنیم و دچار یه کمال گرایی میشیم، عقایدی که بهمون تحمیل شده رو پایه ی زندگیمون قرار میدیم و اعمالمون رو با اونها میسنجیم و دچار وحشت میشیم که مبادا از نقشه ای که بهمون داده شده پیروی نکرده باشیم و یک زندانِ ذهنی برای خودمون ایجاد می‌کنیم... باید یقه ی خودمون رو ول کنیم، افکاری که بهمون تحمیل شده را دور بریزیم و بدونیم زندگی حتی دو روز نیست، یک روزه و شکست خوردن و تجربه های ناگوار و درد و رنج جزئی از زنده بودنه.


امروز تو را دسترس فردا نیست،

و اندیشهٔ فردات به جز سودا نیست،

ضایع مکن این دم اَر دلت بیدار است،

کاین باقیِ عمر را بقا پیدا نیست!

خیام


از دور ریختن عقایدی که به من تحمیل شده بود، آرامش مخصوصی را در خود احساس کردم. بوف کور / صادق هدایت

من که اصلا جرئتش رو ندارم! یا شاید چون قبح هایی که جامعه برام قبحشون کرده هنوز نریخته ن. شاید چون خیلی با آدمای مختلف با عقاید مختلف رفت و آمد نداشتم که بتونم از اون جمله ی "خیلی ها قواعد تحمیلی رو رعایت نمیکنن و هیچ بلایی هم سرشون نیومده" استفاده کنم و جرئت پیدا کنم! با اینهمه ساخته شدن این همه عقاید نشون میده آدم برای زندگی کردن نیازمند عقیده ست در هرصورت. همین چیزی که شما نوشتید هم عقیده ست برای زندگی کردن.
حالا یه بیت هم من از حافظ میارم هرچند فکر کنم دارم عقیده و منظور خودم رو به شعر حافظ تحمیل میکنم!
کاروان رفت و تو در خواب و بیابان در پیش
کی روی؟ ره ز که پرسی؟ چه کنی؟ چون باشی؟

آره آدم نیازمند عقیده است ولی مهم اینه که شجاعت داشته باشه که خودش باشه بیشتر اوقات و اون چیزایی رو که دوست داره دنبال کنه. 
میگم بیشتر اوقات چون بعضی چیزا از نظر قانونی مشکل ایجاد میکنن و مجبوریم روی این مسائل بیشتر فکر کنیم. 

این حرفها بیشتر بخاطر این زده شد که داشتم با داداشم صحبت میکردم و خوب اونم کارایی رو که دوست داره شروع نمیکنه و میترسه که نتونه ادامه اش بده یا نتونه به موفقیت برسه. مثلا شروع نمیکنه پیانو رو جدی کار کنه ، یا مثلا شروع کنه یه کتابو بخونه، یا ...
مدام به بعدش فکر میکنه و همه احتمالات ناخوشایند.

یا مثلا مفهوم موفق شدن برای بعضی ها اینه که پشت سرهم مدرک تحصیلی بگیرن و ازدواج کنن و بچه دار بشن! از این قبیل مسائل بیشتر توی ذهنم بود.

حافظ چرا اینقدر خوبه آخه؟ 😍 ممنون


شنبه ۱۳ آبان ۹۶ , ۱۲:۳۱ مریــــ ـــــم
گفتنش اسونه
من 6ماه درگیر یه چیز بودم فقط
اخرم نفهمیدم چطور حلش کردم
من به سال میکشه درگیری هام. ولی باید تلاش کرد.
سخته!وقتی از‌بچگی بهمون یاد دادن تو یه چهارچوب مشخص راه بریم،فکر کنیم،تصمیم بگیریم!این خودمختار بودنه واقعن مشکل میشه تو همچین شرایطی!
ماها تو ذهنمون یه توبیخ ناخودآگاه از بیرون داریم!همین باعث میشه خیلی ازکارا رو از ترس درست نبودن اشتباه انجام بدیم حتی
چقد زندگی داره سخت میشه!:)
واقعا مشکله قبول دارم. ولی حداقلش اینه که وقتی میفهمیم چهارچوب ها غلط بوده یا ما چیز دیگه ای دوست داریم برای تغییر زندگیمون تلاش کنیم..
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
اصولا ما از اولاد آدم نیستیم و این افتخار را درست به شما واگذار می کنیم :)

لینک کانال تلگرام مربوط به کتابها :
https://t.me/Mybooksland1

لینک کانال تلگرام با موضوعات مختلف:
https://t.me/xCrimes

لینک بلاگم برای کسایی که ممنوع البیان هستند.
http://likk.ir/icpFLc
Designed By Erfan Powered by Bayan